چگونه چرخ خیاطی خود را روغن کاری کنیم ؟

مهم ترین اصل در سرویس و نگهداری از دستگاه های دوخت روغن کاری این ماشین آلات است که به طورکلی به دو دسته دستی (نیم روغن) و خودکار تقسیم می شوند. روغن کاری دستی امروزه بیشتر در چرخ خیاطی های خانگی و به تعداد محدود در چرخ خیاطی های صنعتی انجام می شود.

روغن کاری چرخ خیاطی خانگی :

ابتدا باید تمام محل هایی که احتیاج به روغن دارند را تمیز و پرز های پارچه که در آن محدوده مانده کاملا برداریم.

روغن کاری چرخ خیاطی خانگی

در مرحله دوم قسمت هایی از چرخ خیاطی که حرکت دورانی یا بازویی دارند به مقدار مناسب یعنی دو یا سه قطره روغن می ریزیم.

روغن کاری چرخ خیاطی خانگی

برای پمپاژ بیشتر و دقیق تر بهتر است از اسپری روغن استفاده کنیم.

نکته بسیار مهم و کلیدی در این مرحله :

این اشتباه بزرگ از گذشته بوده که چرخ خیاطی را روغن کاری کرده و برای آینده آماده نگه داریم چون روغن در قسمت های مربوط بر اثر مدت زمان طولانی خود به خود سفت شده و از حرکت مطلوب جلوگیری میکند در اصطلاح گیرپاچ می کند .پس همیشه قبل از استفاده از چرخ خیاطی باید جا های مورد نیاز را به اندازه کافی روغن بریزیم تا هم یک چرخ سالم و بدون مشکل و به همراه بهترین کیفیت دوخت را داشته باشیم .

روغن کاری چرخ خیاطی صنعتی :

چرخ خیاطی صنعتی اکثرا بصورت تمام روغن (اتوماتیک) در بازار عرضه می شوند که روغن در یک محفظه ی معینی ریخته شده و خود دستگاه به وسیله ی پمپ مخصوص روغن را به تمام جاهایی که نیاز باشد می رساند ولی تعداد محدودی از چرخ های صنعتی  دستی بوده یعنی دارای پمپ مخصوص برای روغن نیست که این مدل از چرخ ها به وسیله علامت های مخصوص که گاهی نقطه های قرمز رنگ است جاهایی که روغن لازم دارد مشخص شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.