معرفی انواع چرخ خیاطی میاندوز

انواع چرخ خیاطی صنعتی میان دوز

چرخ خیاطی صنعتی میاندوز

یکی از انواع چرخ خیاطی های صنعتی که قصد داریم در این بخش از مجله ی امیردوخت بهش بپردازیم، چرخ های میان دوزه، چرخ خیاطی میاندوز همانطور که از اسمش پیداست برای انجام دو دوخت موازی وسط پارچه های کشی و تریکو مورد استفاده قرار می گیره و با دوخت یکدست و مرتب، نمای زیبایی به لباس می ده.

کاربرد ها

چرخ خیاطی های میان دوز برای دوخت انواع پارچه های کشی و تریکو مورد استفاده قرار می گیرن، برای دوخت نما و لبه های مچ و دمپای تی شرت که دوخت نمای قشنگ و محکمی می خواد مناسبه.

انواع چرخ خیاطی میان دوز :

این نوع چرخ خیاطی های صنعتی انواع متعددی دارن و با توجه به نوع دوخت اختصاصیشون به گروه های مختلفی تقسیم می شن که در این قسمت از مجله امیر دوخت به سه مدل میپردازیم :

1- میاندوز صنعتی ساده :

یکی از چرخ خیاطی های صنعتی که هر تولیدی ای بهش نیاز داره چرخ خیاطی های میاندوز ساده ست، ویژگی های چرخ خیاطی های میاندوز ساده رو با هم بررسی می کنیم:

  • در دو دسته بندی سرو موتور و دینام بزرگ قرار می گیرن.
  • قابلیت دوخت با 2 نخ ، 3 نخ، 4 نخ و 5 نخ رو دارن.
  • بعد از دوخت با این نوع چرخ خیاطی ، در حالت های مختلف، دو دوخت موازی با فاصله ی باریک یا پهن، در روی پارچه وجود داره و در زیر پارچه دوخت های مرتب زیگزاگ زده شده.

 


2- میاندوز اتوماتیک ( کامپیوتری ) :

قابلیت دوخت متفاوتی از چرخ خیاطی های ساده میاندوز ندارن، تنها تفاوتشان دو ویژگیه که از ملزومات هر تولیدی محسوب میشه:

  • دارای نخ قطع کن: این چرخ خیاطی ها با وجود نخ قطع کن، وقتی دوخت به پایان برسه، نخ رو به صورت اتوماتیک قطع می کنن.
  • پایه بلندکن اتوماتیک: بعد از اتمام کار و دوخت یک دور در لباس هایی مثل تی شرت، بدون نیاز به جا به جا کردن سوزن یا چرخاندن توپی، نخ قطع میشه و با بلند شدن پایه کار آزاد میشه .

🌟توجه : زمانی که در کنار مدل میان دوز های صنعتی حروف اختصاری {UT} رو مشاهده نمودید ، بدانید و آگاه باشید آن ، میاندوز اتومات ( کامپیوتری ) است.


عکس چرخ خیاطی میاندوز صنعتی دینام سرخود زوجی

3- میاندوز تیغ دار :

این چرخ خیاطی میاندوز جز نیاز های ضروری خیاطان به حساب نمیاد اما برای تولید کنندگان لباس هایی مثل تی شرت کاربردیه.

چرخ خیاطی میاندوز تیغ دار یا تیغ راست با اسمش معرفی میشه که دارای یک تیغه ی مخصوصه که در طی دوخت لبه ی زائد پارچه مثلا لبه ی پایین تی شرت و مچ رو می بره و آرایش می کنه و ریشه های پارچه از لبه ی دوخت بیرون نمی زنه و دوخت تمیز و مرتبی ارائه می ده.

 

ویژگی ها منحصر به فرد میاندوز تیغ دار:

  • پارچه صاف و یکدست بریده و دوخته میشه.
  • یک سیستم مکنده درون چرخ تعبیه شده که پرز ها و لبه های بریده شده ی پارچه رو توی یک کیسه جمع می کنه و از کثیف شدن محیط جلوگیری می کنه.
  • فولدرهای لبه ی دوخت به صورت اتوماتیک به وسیله ی فشار باد و برق باز و بسته می شن و قابلیت تنظیم اتوماتیک دارن.

تفاوت های میاندوز ساده و اتوماتیک:

  • صرفه جویی و سرعت: چرخ خیاطی های اتوماتیک با بریدن نخ های بالا و پایین پس از اتمام دوخت از مصرف بی رویه نخ جلوگیری می کنه و دیگه نیازی به یک نیرو برای بریدن نخ های اضافی نیست به همین دلیل سرعت کار با میاندوز های اتوماتیک دو برابر میاندوز های معمولیه.
  • قیمت میان دوز های صنعتی : چرخ خیاطی های میاندوز کامپیوتری بسته به نوع برند، قیمت های متفاوت دارن که گاهی دو برابر میاندوز های ساده هستن.

 

 همچنین کارشناسان مجله امیر امیر دوخت در مطلبی مجزا به معرفی و مقایسه انواع راسته دوز های جک پرداخته اند که در صورت نیاز میتوانید این مطلب را هم مورد مطالعه قرار دهید.

1 دیدگاه در “معرفی انواع چرخ خیاطی میاندوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.